میهمان گرامی برای استفاده کامل از امکانات باید عضو شده و یا وارد انجمن شوید - اکانت فوری با دسترسی محدود » نام کاربری و رمزعبور: visitorUJT چیست
زمان کنونی: 1397/1/2، 03:37 عصر
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: bazaarbarghir
آخرین ارسال: bazaarbarghir
پاسخ 1
بازدید 22

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
ujt چیست

UJT چیست
#1
ترانزیستور تک پیوندی
ترانزیستور تک پیوندی یا (UJT) نوعی قطعه ی سه ترمیناله ی نیمه هادی است که می تواند در کاربردهای مدارات زمان بندی و تریگر برای کنترل و سوئیچ ترایاک ها و تریستورهایی استفاده شود که در سیستم های کنترل توان AC به کار می روند. مانند دیودها، ترانزیستورهای تک پیوندی از مواد نیمه هادی نوع N و نوع P به طور جداگانه ساخته شده اند که یک پیوند P-N منفرد (به همین دلیل تک پیوندی نامیده می شوند) درون کانال اصلی هدایت کننده ی نوع N قطعه تشکیل می دهد.

گرچه ترانزیستور تک پیوندی نام ترانزیستور دارد، ولی مشخصات سوئیچینگ آن با مشخصات سوئیچینگ ترانزیستورهای دو قطبی پیوندی و یا ترانزیستورهای اثر میدان بسیار متفاوت است. این ترانزیستورها نمی توانند برای تقویت سیگنال استفاده شوند ولی در عوض به عنوان ترانزیستور سوئیچینگ (خاموش-روشن) می تواند به کار رود. UJT ها دارای خواص هدایت یک طرفه و امپدانس منفی می باشند که باعث شده در هنگام شکست بیشتر شبیه یک تقسیم کننده ی ولتاژ متغیر عمل کنند.

مانند فت های کانال N ،ترانزیستورهای تک پیوندی نیز شامل یک قطعه ی نیمه هادی نوع N می باشد که کانال اصلی انتقال جریان را تشکیل می دهد با دو اتصال بیرونی اش که به نام های بیس 2 (B2) و بیس 1 (B1) علامت گذاری شده اند.اتصال سوم امیتر (E) نام گذاری شده است که در طول کانال واقع شده است. ترمینال امیتر توسط یک فلش که از طرف امیتر نوع P به سمت بیس نوع N اشاره می کند، نمایش داده می شوند.

ایجاد امیتر در پیوند P-N ترانزیستور تک پیوندی ، به وسیله ی ذوب نمودن ماده ی نیمه هادی نوع P درون کانال سیلیکونی نوع N انجام می شود. ولی UJT های کانال P با امیتر نوع N نیز موجود هستند ولی این نوع کمتر استفاده می شود.

پیوند امیتر در طول کانال به نحوی قرار می گیرد که به ترمینال B2 نزدیکتر باشد. در نماد مداری UJT از یک فلش استفاده می شود که به سمت بیس اشاره می کند و نشان دهنده ی این است که ترمینال امیتر مثبت بوده و نوار سیلیکونی یک ماده ی منفی است. در ادامه نماد مداری، ساختار و مدار معادل UJT نشان داده شده است.

نماد مداری و ساختار ترانزیستور تک پیوندی
 

دقت کنید که نماد مداری ترانزیستور تک قطبی بسیار شبیه نماد مداری ترانزیستور اثر میدان پیوندی یا JFET است، به جز این که در این حالت یک فلش کج وجود دارد که نشان دهنده ی ورودی امیتر می باشد. با وجود این که JFET ها و UJT ها در رابطه با مقاومت اهمی کانال مشابه هستند ولی بسیار متفاوت عمل می کنند و نباید در این مورد گیج شد.

پس این قطعه چگونه کار می کند؟ با توجه به مدار معادل فوق می توان دید که کانال نوع N اساسا شامل دو مقاومت RB1 و RB2 می باشد که به صورت سری با یک دیود ایده آل (D) قرار گرفته که بیانگر پیوند P-N بوده و به مرکز مقاومت ها اتصال یافته است. این امیتر پیوند P-N در طی فرآیند ساخت در طول کانال اهمی در موقعیت ثابتی قرار می گیرد و نمی تواند تغییر کند.

مقاومت RB1بین امیتر و ترمینال B1 قرار گرفته در حالی که مقاومت RB2 بین امیتر و ترمینال B2 واقع شده است. از آنجایی که موقعیت فیزیکی پیوند P-N به ترمینال B2 نزدیکتر از ترمینال B1 است، مقدار مقاومت RB2 کمتر از مقاومت RB1 است.

مقاومت کلی نوار سیلیکونی (مقاومت اهمی) به سطح واقعی ناخالصی نیمه هادی ها و ابعاد فیزیکی کانال سیلیکونی نوع N بستگی خواهد داشت و با RBB نشان داده می شود. اگر با یک اهم متر آن را اندازه گیری کنیم، مقدار این مقاومت استاتیکی در اکثر UJT ها از قبیل 2N1671, 2N2646 و 2N2647 چیزی بین 4 کیلو اهم و 10 کیلو اهم اندازه گیری می شود.

این دو مقاومت سری یک شبکه ی تقسیم ولتاژ بین دو ترمینال بیس ترانزیستور تک قطبی ایجاد می کنند و از آنجایی که این کانال از B2 به سمت B1 کشیده شده است، زمانی که ولتاژی به قطعه اعمال شود، مقدار پتانسیل هر نقطه در طول کانال متناسب با موقعیت آن بین ترمینال های B1 و B2 خواهد بود. بنابراین گرادیان ولتاژ به مقدار ولتاژ تغذیه بستگی دارد.

وقتی در یک مدار به کار می رود، ترمینال B1 به زمین وصل می شود و امیتر به عنوان ترمینال ورودی قطعه به شمار می رود. فرض کنید ولتاژ VBBبه دو ترمینال B1 و B2 در یک UJT اعمال می شود به نحوی که ولتاژ ترمینال B2 نسبت به B1 مثبت بایاس می شود. اگر ولتاژ ورودی به امیتر صفر باشد، ولتاژ دو سر RB1(مقاومت پائینی) در تقسیم کننده ی ولتاژ مقاومتی، می تواند به صورت زیر محاسبه شود :

ولتاژ RB1 در ترانزیستور تک پیوندیدر ترانزیستور تک پیوندی، نسبت مقاومت RB1 به RBB که در بالا نشان داده شده است، نسبت تقابل درونی (intrinsic stand-off ratio) نامیده می شود و با حرف یونانی (η) نشان داده می شود. مقادیر استاندارد معمول برای η در اکثر UJT ها بین 0.5 تا 0.8 قرار دارد.

اگر یک ولتاژ مثبت کوچک ورودی که از ولتاژ دو سر مقاومت RB1  ( ηVBB )کوچکتر باشد، به ترمینال ورودی امیتر اعمال شود، پیوند P-N دیود در بایاس منفی قرار می گیرد، بنابراین امپدانس بالایی ایجاد می شود و قطعه هدایت نمی کند. UJT خاموش شده و جریان صفر است.

ولی هنگامی که ولتاژ ورودی امیتر افزایش یافته و بیشتر از VRB1 (یا ηVBB + 0.7V ، که 0.7 ولت برابر با افت ولتاژ پیوند P-N دیود می باشد) شود، آن گاه پیوند P-N در بایاس مستقیم قرار گرفته و ترانزیستور تک پیوندی شروع به هدایت می کند. در نتیجه جریان امیتر ηIE از امیتر به سمت ناحیه ی بیس جاری می شود.

تاثیر جریان امیتر اضافه که در بیس جاری می شود این است که بخش مقاومتی کانال بین پیوند امیتر و ترمینال B1 را کاهش می دهد. این کاهش مقاومت که مقدار RB1 را بسیار کوچک می کند به این معناست که بایاس مستقیم پیوند امیتر بیشتر شده و در نتیجه جریان بیشتری عبور می کند. اثر این نتایج ایجاد مقاومت منفی در ترمینال امیتر است.

مانند این اگر ولتاژ ورودی اعمال شده بین امیتر و ترمینال B1 به اندازه ای کاهش یابد که زیر مقدار ولتاژ شکست قرار گیرد، مقدار مقاومت RB1بسیار زیاد می شود. پس در این حالت ترانزیستور تک پیوندی را می توان یک قطعه ی شکننده ی ولتاژ در نظر گرفت.

از این رو می توان دید که مقاومتی که RB1 نشان می دهد متغیر است و به جریان امیتر)(IE بستگی دارد. پس بایاس مستقیم پیوند امیتر نسبت به B1 باعث افزایش جریان شده که مقاومت بین امیتر و ترمینال B1 را کاهش می دهد.

به عبارت دیگر، عبور جریان از امیتر UJT ها باعث کاهش مقاومت RB1 و ولتاژ دو سر آن شده که اجازه می دهد جریان بیشتری بتواند عبور کند و در نتیجه شرایط مقاومت منفی را ایجاد می کند.
منبع:بازار برق

   برای مشاهده لینک باید عضو شوید یا وارد شوید
پاسخپرش به انجمن:کاربران در حال بازدید این موضوع:

1 مهمان